You are currently viewing Jak zrobić zdjęcia na Allegro i do sklepu internetowego

Jak zrobić zdjęcia na Allegro i do sklepu internetowego

Dzień dobry. W tym artykule szczegółowo opisze jak zrobić zdjęcia na allegro i dla sklepów. Będzie to praktyczny poradnik z listą sprzętu, opisem wykonywania zdjęć samemu, zlecanie zdjęć oraz tym jak robić zdjęcia produktów, aby sprzedać więc od konkurencji! Wielu sprzedawców ma ten sam produkt, ale inną sprzedaż – skąd się biorą te równice? W większości z różnicy w zdjęciach i opisach. Statystyki dowodzą, że aż 87% kupujących nie czyta opisów, tylko same nagłówki i ogląda zdjęcia. Dlatego allegro stworzyło surowe zasady dla fotografii produktów, które niwelują liczbę zwrotów. Zapraszam!

Spis treści

1. Jak zrobić zdjęcia do aukcji Allegro?

Są dwie możliwości Albo wykonasz je sam/a, albo zlecisz specjaliście. Dzięki radom zawartym w tym artykule pokażę Ci jak zrobić to samemu, ale jest pewien haczyk – zapłacisz więcej i poświęcisz na to więcej czasu. Jak zrobić dobre zdjęcie rzeczy na sprzedaż? Nie używaj pół środków np., nie fotografuj telefonem, nie wrzucaj na aukcje allegro nieregulaminowych zdjęć, nie testuj produktów z dropshopingu okraszonymi przeciętnymi zdjeciami – wyniki testu nie będą wiarygodne. Tylko rewelacyjne zdjęcia produktowe twoich produktów dadzą rzetelny wynik.

2. Jakie zdjęcia na Allegro są akceptowane, a jakie odrzucane? Zasady publikacji

Przedstawię ogólne zasady dla zdjęć allegro, a w kolejnym podpunkcie wyszczególnię różnice pomiędzy zdjęciem miniaturką a pozostałymi. 

 • Zdjęcia muszą być wysoko jakościowe, wyraźne
 • Zdjęcie (miniaturka) musi być wyszparowane – produkt ma otaczać 100% bieli. (Najczęściej produkt wycina się i osadza na białym tle)
 • Prezentuj pojedynczy produkt, nie grupę – warianty kolorystyczne czy rozmiarowe konfiguruje się inaczej na aukcji. Zachowaj estetykę na zdjęciu.
 • Pokaż nowy produkt, bez skaz i wad produkcyjnych – taki jak dostana klienci.

2.1 Jaki rozmiar zdjęcia na Allegro?

Minimalny rozmiar to 500 pikseli na dłuższym boku, a największy dozwolony rozmiar to 2560 × 2560 pikseli. Możesz wstawić zdjęcie o maksymalnej rozdzielczości 26 Mpix. Co się stanie, jeżeli wgrasz większe zdjęcie np. 5000 pikseli? Allegro automatycznie je przeskaluje do 2560 pikseli na dłuższy bok – wiążę się to z możliwością straty jakości więc od razu przygotuj zdjęcia w maksymalnym formacie. Pozwoli CI to zachować 100% jakości. 

2.2 Jaki format i proporcje zdjęć na Allegro?

 • Allegro akceptuje dwa najpopularniejsze formaty .JPG i .PNG. Jako ciekawostka dodam, że zweryfikowane konta firmowe mogą przez kanał API wstawiać zdjęcie w formacie WEBP.
 • Dopuszczalne są dowolne proporcje. Poziome, pionowe i kwadratowe. Prostokąt o proporcjach 1:1, 4:3, 16:9.

Osobiście polecam kwadrat lub poziom zostawiając jedynie kilka milimetrów wolnej przestrzeni. Zadbaj, żeby produkt wypełniał całą przestrzeń wybranego przez Ciebie formatu. 

 • Przestrzeń barwna to oczywiście sRGB. 

2.3 Pozycja zdjęcia na Allegro a zasady

Wyróżniamy dwa rodzaje zdjęcia w serwisie Allegro. Zdjęcie główne – miniaturka oraz pozostałe zdjęcia aukcji. 

Zdjęcie główne (miniaturka) ma surowe zasady stojące w opozycji pozostałymi zajęciami

Musi być

 • Wyszparowane  100% białego tła
 • Wysoko jakościowe
 • Dobrze oświetlone
 • Wierne kolorystycznie oryginalnemu produktowi 
 • Pojedynczym zdjęciem produktu 

Nie możne zawierać

 • Loga
 • Tekstu
 • Wymiarów
 • Elementów graficznych

Pozostałe zdjęcia aukcji mogą prawie pawie wszystko! Nie muszą być na białym tle i mogą zawierać naniesione: wymiary, logo marki, certyfikaty, liczby, nazwy kolorów, grafiki (np. z powiększeniem lub z wizualizacją działania produktu), rozmiary. Mogą to być też zdjęcia lifestylowe – czyli zdjęcia produktu z życia. Jeżeli sprzedajesz budzik, możesz wstawić zdjęcia budzika na szafce nocnej lub nawet z modelem, który wyłącza budzik ręką. 

Opisze kilka ważnych elementów gdzie najczęściej popełnia się błędy:

 • Nie dodawaj logotypu sklepu na zdjęciach
 • Nie może być napisów: nazwa sklepu czy informacje o produkcie. Jedynie w przypadku wariantów produktu czy kolorów.
 • Prezentując wymiary używaj tylko cyfr i jednostki miary np. 50 cm. Unikaj pisania  szerokość, długość. Pokaż te wymiary używając strzałek. 
 • Nie dodawaj zdjęć ze znakami wodnymi, czy numerami telefonów.

2.4 Trzy rodzaje zdjęć na Allegro - jakie publikować?

Jakie zdjęcia publikować i w jakiej ilości, aby sprzedawać więcej? Im więcej, tym lepiej. Statyczne zdjęcia 2D w przeciwieństwie do zdjęć obrotowych są ubogie w informacje, aby pokazać produkt z każdej strony, powinieneś zrobić 4-5 zdjęć na białym tle oraz 2-3 zdjęcia lifestylowe z modelką/modelem lub zaprezentować produkt w jego naturalnym środowisku – podczas użycia. Najlepsze zdjęcie, wypełniające w 99% kadru na białym tle powinno być zdjęciem głównym – to ono ma największy wpływ czy ktoś kliknie twoją aukcję. 

2.5 Jak zrobić zdjęcie na aukcje, aby sprzedać najwięcej - Analiza aukcji

Zdjęcia powinny być idealne i powinno być ich dużo, jeżeli masz możliwość dodaj maksymalną liczbę zdjęć, którą allegro pozwala posiadać. Duża liczba zdjęć (8-10) w aukcji zwiększa sprzedaż. Jest to związane, z tym że nie boimy się pokazać produktu i odbiorca nam ufa. Produkt jest pokazany z wszystkich stron. Czy kupiłbyś z aukcji gdzie jest 1 lub 2 zdjęcia? 

Kiepskie zdjęcia to kiepska sprzedaż. Wiąże się z tym wiele negatywnych konsekwencji jak utrata płynności finansowej, zadłużenie, czy groźba bankructwa. Nawet jeżeli testujesz produkt na nowym rynku daj mu szanse z profesjonalnymi zdjęciami  test wyjdzie wiarygodny. 

Pokaże Ci teraz kilka przykładów aukcji tego samego przedmiotu, w podobnej cenie z różnymi zdjęciami i konsekwencji (różnymi wynikami sprzedaży).

Przykład 1.

Przykład 2.

Przykład 3.

3. Skąd wziąć zdjęcia do aukcji Allegro? Zamówić czy zrobić samemu?

Jeżeli myślisz, że zdjęcia od producenta ci wystarczą – mylisz się. Owszem będą poprawne i dadzą ci przeciętna sprzedaż, ale czy tego właśnie chcesz? Jeśli wystartujesz z zestawem opisywanym powyżej, czyli 5+3(5xpackstot+3xlifestyl) jesteś w zupełnie innej lidze sprzedażowej. To potwierdzone badaniami rynku. Do tego stopnia, że największa platforma sprzedażowa na świecie: Amazon wymaga właśnie takich zdjęć. Nie uruchomisz aukcji ina Amazonie, jeżeli dasz zdjęcia tylko na białym tle. Ta firma chce zarobku, chce swoją prowizję i nie chcą “śmieciowych aukcji”, które generują małą sprzedaż. 

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz tego robić sam możesz to zlecić za niewielką kwotę. Jaką policzmy! 5 zdjęć packshot owych to koszt 150 zł + 3 zdjęcia lifestylowe to koszt kolejnych 150 zł. Za 300 zł dostajesz zestaw profesjonalnych zdjęć gotowych do publikacji bez martwienia się o to, czy Twoje samodzielne zdjęcia przyniosą efekt. Zdjęcia od zawodowca dają gwarancję jakości. 

Chce zrobić zdjęcia samemu. Doskonale, jeżeli musisz lub bardzo chcesz czeka Cię wiele wydatków i czasu poświęconego na naukę. To dobra inwestycja długoterminowa, jeżeli chcesz rozwijać swój sklep i cyklicznie robić zdjęcia – inwestycja w sprzęt będzie jak najbardziej uzasadniona.

Koszt podstawowego używanego sprzętu to ok. 5000 zł, listę rzeczy do kupienia z cenami zamieszczam w punkcie 3.2.

3.1 Zlecamy zdjęcia na aukcje internetowe - Lista rzeczy, których nie sfotografujesz bez doświadczenia

Niezależnie czy potrzebujesz zdjęcia na Allegro czy inne serwisy aukcyjne typu eBay, Amazon to pamiętaj, że ludzie kupują oczyma więc potrzebujesz profesjonalnie wyglądające zdjęcia na aukcje internetowe. 

Jeżeli jest początkujący i dopiero zaczynasz wiedz, że istnieje grupa przedmiotów trudnych do sfotografowania nawet dla zawodowców. Przedstawiam listę rzeczy, których nie powinieneś fotografować sam, tylko je zlecić:

 • Produkty lustrzane 
 • Produkty szklane i przezroczyste 
 • Produkty metalowe błyszczące
 • Opakowane brezentem 
 • Biżuteria

Jeżeli Twój produkt jest owinięty folią brezentową lub posiada jakieś plastikowe okienko czy elementy lustrzane, jest w słoiku lub jest przezroczysty to nie dasz rady bez doświadczenia zrobić tego sam.

3.2 Działamy samodzielnie - Kupujemy sprzęt

Jeżeli masz inny produkt możesz śmiało działać samodzielnie. W poniższej części artykułu opisze co kupić, jak ustawić i finalnie wykonać zdjęcie. 

INFORMACJA: zakładam najniższy budżetowo zestaw do wykonywania zdjęć produktów, który da rewelacyjną jakość i uniwersalność, ale będzie używany.

Lista rzeczy do kupienia w domowym studio: 

Aparat: Canon 5D mark III (lub 6D) – Używana lustrzanka do kupienia na facebookowych grupach ze sprzętem. Wpisz: “Giełda Sprzętu Fotograficznego” Jest tam 38 tysięcy fotografów, na pewno jak napiszesz post ktoś zaoferuje Ci swój aparat. Kosz około 2500zł.

Obiektyw: Obiektyw Canon EF 50 mm f/1.8 – Uniwersalny obiektyw o świetnych parametrach optycznych. Do kupienia w tej samej grupie lub na Allegro. Koszt za używany to 450 zł

Lampy: 3 x Lampa błyskowa Yongnuo YN-560 Canon. Mała lampa o wielkiej mocy i możliwościach. Przez kilka lat swojego biznesu korzystałem tylko z nich. Stworzę dla ciebie zestaw oświetleniowy, który pozwoli Ci wykonać gotowe zdjęcia już w aparacie. Koszt za sztukę to 375 zł do kupienia na allegro. 

Wyzwalacz: Wyzwalacz radiowy yongnuo YN-560TX do Canon – Wyzwalacz pozwoli Ci sterować niezależnie wszystkimi lampami. Nowy 370zł / używany 200.

Akcesoria: 

 • Statyw fotograficzny – najprostszy statyw nieplastikowy np. firmy Camrock do kupienia za 100 zł na allegro. 
 • Statywy oświetleniowe do lamp x 2. Najprostsze statywy na allegro są po 40 zł za sztukę. 
 • Uchwyt reporterski Abitus SA35RB metalowy x2 – koszt 40 zł/sztuka. Potrzebujesz również dwie sztuki. To uchwyt, który zakłada się na statyw i montuje na nim lampę błyskową i parasolkę. 
 • Parasolka transparentna biała ok. 80 cm x 2 – koszt 24 zł do kupienia na allegro.
 • 16 Akumulatorków ŁADDA AA 2450mAH – Firma Eneloop produkuje dla IKEI akumulatory, które są tańsze, a posiadają te same właściwości. Korzystam tylko z nich – koszt za 16 sztuk to 115 zł
 • Ładowarka 16 akumulatorków everActive NC-1600 – naładujesz wszystkie sztuki naraz – koszt 235 zł
 • Biały stolik / biała pleska o wymiarach 50 × 50 Im większa powierzchnia, tym lepiej. Możesz kupić biały stolik lub użyć innego stołu i zamówić białą pleksę. Pleska da dodatkowe odbicie lustrzane. Koszt do 100 zł

Podsumowanie finansowe: 5200 zł.

3.3 Organizacja studia fotograficznego - Jak robić zdjęcia produktów w domu?

Zamówiłeś cały sprzęt. Przeczytałeś instrukcje aparatu, lamp i wyzwalacza, wykonałeś kilka testowych zdjęć. Co teraz, jak zrobić zdjęcia na allegro? 

Miejsce: Wybierz pomieszczenie o średnich rozmiarach z białym kolorem ścian i sufitem (najlepiej nieskośnym). Kolory ścian przenoszą się na produkt podczas błysku, zielone ściany dadzą ci zieloną poświatę na zdjęciach.

W odległosi 1 metra od ściany stawiasz biały stolik (lub białą pleksę) a na nim kładziesz produkt. 

Tuż za stolikiem stawiasz lampę błyskową na podstawce (jest w zestawie) i kierujesz jej palnik (tą część, która błyska) w stronę białej ściany. Lampę ustawiasz w grupie B. (Jak? –  znajdziesz to w instrukcji)  

Zakładasz szybkozłączkę na aparat oraz wyzwalacz i montujesz aparat na statywie. Teraz lampy! Na statyw oświetleniowy uchwyt reporterski, do uchwytu białą parasolkę, a na uchwyt lampę – wszystko dokręcasz mocno, ale z wyczuciem. Lampy przednie ustawiasz w grupę błysku A(zoom 24mm lub 35mm). Po bokach stolika stawiasz lampy pod kątem 45 stopni w odległości około 2 metrów. Cały zestaw do fotografowania produktów na allegro powinien wyglądać tak:

jak zrobić zdjęcia na allegro

Jeżeli masz pytania zadaj je w komentarzu poniżej. 

3.4 Fotografujemy - Jak zrobić białe tło na zdjęciu Allegro?

Teraz przejdźmy do wykonania zdjęć w praktyce. Mam nadzieję, że przeczytałeś powyższą listę produktów, których nie uda Ci się sfotografować poprawnie przedstawionym tutaj schematem. Pewnie się zastanawiasz, dlaczego taki setup. Teraz to wytłumaczę i opisze krok po kroku jak zrobić zdjęcia produktowe na aukcje allegro, Amazon, Olx i do sklepów internetowych.

Lampa na ziemi w grupie B ma błysnąć mocno w ścianę np. 1/2 mocy, aby uzyskać 100% bieli, dzięki temu, że lampa będzie w odpowiedniej odległości od stołu powracające światło nie padnie na produkt od tyłu i go nieprześwietni. Musisz dopracować tę odległość samodzielnie. Jeżeli krawędzie produkty są zbyt jasne. Zmieniaj moc lampy lub jej położenie. Każdy produkt będzie inny i będziesz musiał użyć innej mocy lampy.

Jak sprawdzić, Czy moje tło jest w 100% białe? W aparacie w ustawieniach włącz “alarm prześwietlenia”. Ta funkcja wyświetla prześwietlone obszary, które idealnie białe. Alarm będzie mrugał na czerwono. Twoje tło powinno mrugać na czerwono. To znaczy, że tło będzie idealnie białe tak jak wymaga tego allegro.  

Na stoliku / lub pleksie postaw swój produkt, ustaw wysokość statywu, wybierz najlepszą perspektywę. Teraz pora na parametry aparatu.

 • Tryb M (manualny)
  ISO: 100-800. Zacznij od 100.
 • Czas naświetlania: 160/s.
 • Przysłona od F/5.6 do F/16. Obiektyw da najlepszą jakość na F/11. W większości przypadków F/8.0 da zadowalające efekty. 
 • Balans bieli: ręczny wartość 5500K(kelwinów) 
 • Wyzwalanie z 2-sekundowym opóźnieniem. 
 • Format zdjęć: RAW+JPG

Włącz wszystkie lampy i ustaw moc Grupy A na 1/32 mocy, a grupę B (lampa tła) na 1/2. Tak jak pisałem ustaw lampę tła odpowiednio mocno, aby oświetliło ścianę, ale nie produkt. Lampy z przodu na start będą mieć średnia moc, możesz ją zwiększać do 1/16, 1/8 czy 1/2 mocy. Stolik powinien by rozświetlony i alarm powinien o tym zakomunikować, a produkt powinien być równo oświetlony, nie za jasny. Manipuluj parametrami aparatu w zakresach, które podałem lub odległością i mocą lamp. Tera już wiesz, jak robić zdjęcia na allegro czy sklepu internetowego. Pomimo że powiedziałem wszystko – jak widzisz czeka cię dużo zabawy i eksperymentów. 

Fotografowanie od góry – jeżeli położysz produkt i oświetlisz go równomiernie i będziesz fotografować od góry tym sposobem nie uzyskasz 100% białego tła. Należałoby robić to na przeszklonym stoliku, a pod nim rozłożyć białe tło i oświetlić stojącą na ziemi lampą. To wyższa szkoła jazdy wymaga kolejnych inwestycji. 

4. Przygotowanie i retusz zdjęć na aukcję Allegro

Jakim programem przygotować zdjęcia do Allegro? Jeżeli wykonałeś zdjęcia z idealnym białym tłem musisz jedynie poprawić kilka drobnych elementów. Natomiast jeżeli tło nie jest w stu procentach białe musisz zająć się tym w pierwszej kolejności. 

W punkcie 3.4 zaproponowałem format zdjęć RAW i JPG. 

Zdjęcia RAW to format bezstratny, zawiera bardzo dużo informacji i jest łatwo edytowalny. Można z takim zdjęciem w odpowiednim programie zrobić dużo. Jedynym minusem jest rozmiar około 25 Mb. Jego przeciwieństwo to format JPG, który jest skompresowany i zajmuje mało miejsca np. 2.5 Mb, ale nie dokonamy zbyt wielu zmian. Jeżeli dobrze zrobiłeś zdjęcie wystarczy JPG, jeżeli źle RAW. 

Do obróbki RAW i JPG używa się innych programów.

Aby, zachować czytelność w tym artykule nie opisze krok po kroku jak retuszować zdjęcia, bo zrobiłem to tutaj – zobacz jak retuszować zdjęcia. Jedynie napisze jakich funkcji programu trzeba użyć, aby poprawić zdjęcie. Zakładam, że uzyskałeś 100% białe tło. 

 • Usunięcie wszystkich wad zdjęcia. Prostujemy zdjęcie, wyostrzamy, usuwamy zniekształcenia.
 • Poprawiamy kolory
 • Odrobinę nasycamy kolory
 • Zwiększamy kontrast

Zrobisz to w dowolnym programie: Capture One, Photoshop, Lightroom, etc 

Jeśli interesuje Cię temat jak zrobić dobre zdjęcie ubrań na Allegro to zajrzyj tutaj: jak zrobić ładne zdjęcia ubrań?

jak samemu zrobić zdjęcie produktu na sprzedaż do serwisu aukcyjnego

5. Zdjęcia do Allegro - tabela opłacalności i podsumowanie

Przedstawiam tabelkę z symulacją wydatków i czasu, który potrzebujesz wykonując   samemu lub je zlecając. Przedstawię 3 warianty ilościowe, które pokażą Ci, kiedy opłaca się działać samemu. Odpowiesz sobie sam czy warto samodzielnie robić zdjęcia na allegro. A może zlecić? 

Ilość zdjęćkoszt sprzętu + czas kupno kuFotografowanie + retuszKurs fotografowania i retuszuKoszt za 1 zdjęciePotrzebny czas
505200 + 7 dni4h + 8h5h + 5h104zł10 dni
1005200 + 7 dni8h+16h5h + 5h52zł12 dni
2005200 + 7 dni16+32h5h + 5h26zł14 dni

To wyliczenia optymistyczne, gdzie nie napotkasz problemów z komputerem, aparatem fotografowaniem etc. 

Wykonując zdjęcia samemu, ponosisz ryzyko otrzymania nieprofesjonalnego zdjęcia. Efekt może być przeciętny, czy jesteś w stanie zaryzykować?

5.1 Ile kosztuje lecenie tego profesjonalnej firmie?

Czyli w dużym streszczeniu ile kosztują profesjonalne zdjęcia na Allegro? Średni koszt za zdjęcie na białym tle to 20-35zł i masz gwarancję, że efekt będzie taki jak oczekujesz. Zdjęcia otrzymasz w przeciągu kilku dni roboczych (taki jest czas oczekiwania w u mnie).

Jak znaleźć fotografa? 

Możesz wyszukać w Google Fotografia produktowa + Twoje miasto. Możesz skorzystać z moich skromnych usług doświadczonego fotografa robiącego profesjonalne zdjęcia produktowe.

Jak wygląda taka współpraca?

Jeśli chodzi o fotografowanie przedmiotów na aukcje to postępujesz wg następujących kroków: Pakujesz produkty i wysyłasz je paczką, w międzyczasie ustalamy szczegóły, jakich zdjęć potrzebujesz i w jakiej liczbie. Przeprowadzam sesję testową i wysyłam zdjęcia do akceptacji. Po akceptacji fotografuję pozostałe produkty na końcu wystawiam fakturę i odsyłam produkty. Aktualne ceny i przykłady zdjęć możesz znaleźć w cenniku. Niezależnie czy potrzebujesz zdjęć ubrań, biżuterii, kosmetyków czy innych produktów wiedz, że podejmę się fotografowania przedmiotów na aukcje każdego typu.

Jeżeli fotografowałeś sam to pochwal się efektami swojej pracy – zdjęciami na białym tle w komentarzu. Opisz co stanowiło dla ciebie największy problem. Jeżeli masz jakieś pytania śmiało pisz – zawsze odpowiadam.

Pozdrawiam
Dawid Rojek

 

5/5 - (1 vote)