You are currently viewing Jak zrobić zdjęcia na białym tle? Poradnik ze zdjęciami dla początkujących

Jak zrobić zdjęcia na białym tle? Poradnik ze zdjęciami dla początkujących

Jak wykonać atrakcyjne zdjęcia produktu na białym tle na potrzeby serwisów aukcyjnych i sklepów internetowych? Jak dobrać sprzęt, przygotować studio, oświetlić produkt. Kluczem do sukcesu  internecie są piękne zdjęcia produktowe, które zachwyca klientów i sprawią, że kupią właśnie u Ciebie, To prosta instrukcja krok po kroku z przykładowymi zdjęciami, z której dowiesz się jak to robić samemu. A może warto to zlecić? Tabela opłacalności. Zapraszam.

Spis treści

1. Zdjęcia na białym tle - Dlaczego warto je wykonać?

Dlaczego i kiedy warto zrobić zdjęcia na białym tle:

 1. Tak wymaga internet – pierwszym argumentem za jest wszechstronna internetowa biel, dominująca od plików Worda po wszystkie strony internetowe, katalogi itp. Nie muszę tego rozwijać “taki mamy klimat” należy się dostosować do rynku. Oprócz tego, że “technologia” od nas tego wymaga jest jeszcze jeden argument:
 2. Zdjęcia produktów na białym tle są estetyczne, eleganckie i  minimalistyczne. Skupiają twoją całą uwagę na produkcie, nie rozpraszają. W prostocie siła!
 3. Są bazą dla grafików. Taki produkt można szybko wyciąć z tła i wstawić do zdjęcia reklamowego lub stockowego tła.

Prezentując swój produkt zalecam wykonanie kilku (np. 5) ujęć produktu na białym tle oraz kilka zdjęć produktu z jego użycia – zdjęć aranżacyjnych. W dalszej części artykułu skupię się na tych pierwszych.

1.1 Rodzaje białego tła na zdjęciach produktowych

 1. 100% bieli RGB 255, #FFFFFF – typowe tło pod serwisy jak allegro i Amazon. Produkty najczęściej wycięte i osadzone na stuprocentowej bieli. 
 2. Białe tło dla ludzkiego oka. To odpowiednie tło, aby zinterpretować przez nasz mózg jako białe, w rzeczywistości według internetowej palety kolorów będzie odcieniem bieli lub szarości. Jak wiesz poprzedniego punktu białe tło ma pozwolić skupić się na produkcie, nie musi być krystalicznie białe.  Plusem takiego tła jest stonowany odcień, pewną gradacją jasności, delikatność. Mówiąc najprościej produkt jest naturalniejszy w porównaniu do zdjęć z 100% białym tłem.

Zobacz różnicę:

zdjęcie na białym tle

Które jest lepsze? Oba rozwiązania są interesujące. Osoby, które same sprzedają na swoich sklepach częściej zamawiają u mnie zdjęcia na jasnym/szarym tle. Natomiast osoby, które sprzedają przez serwisy jak Allegro czy Amazon nie mają wyboru muszą prezentować produkt na 100% bieli. A Ty jaką masz potrzebę?

Teraz już wiesz czego potrzebujesz, bo wiesz, gdzie zamierzasz sprzedawać. Jeżeli na swoim sklepie i social mediach to zostań, natomiast jeżeli chcesz uzyskać 100% bieli na zdjęciach przejdź do tego artykułu o przygotowaniu zdjęć na Allegro.

2. jak zrobić zdjęcie produktu na białym tle?

Aby nie błądzić i dowiedzieć się wszystkiego teraz opiszę w wielkim skrócie cały proces wykonania przeze mnie zdjęcia na białym tle. W kolejnych podpunktach rozbiję na czynniki pierwsze. Szczegółowo opiszę każdy etap i pokażę jak skonfigurować studio i aparat.

Lista rzeczy do skompletowania:

 • Aparat z wymienną optyką i  trybem manualnym
 • Obiektyw stałoogniskowy 50 mm f/1.8
 • statyw
 • namiot bezcieniowy
 • 2 lampy oświetleniowe
 • komputer (nie wliczam go):

  Szybkie podsumowanie PLN: Aparat 2500 zł + obiektyw 400 zł + statyw 100 + namiot 125 zł + lampy 600 = 3725 zł 
ustawienie świateł i aparatu - jak zrobić zdjęcia na białym tle

Produkt wkładamy do namiotu bezcieniowego oświetlamy go równomiernie z przodu dwoma lampami światła ciągłego w taki sposób, aby produkt i tło miały podobny poziom oświetlenia (produkt nie może stać za daleko od tła). Fotografując np. kubek odległość produktu od tła nie powinna przekraczać 15-20cm. Brzmi bardzo prosto? W istocie tak jest, ale osiągnięcie pewnych efektów przy tym budżecie i ilości lamp nie jest zawsze możliwe. Zatem:

Czego nie zrobisz samemu w domu, jeżeli zaczynasz? Jakie to są trudne produkty, których należy się wystrzegać:

 1. Produkty szklane / transparentne 
 2. Produkty metalowe
 3. Białe produkty
 4. Produkty z elementami lustrzanymi (folie, szybki, brezenty itp.) 

Jeżeli twoim produktem są rzeczy, które są opakowane folią, mają okienka prezentowe, lub są szklane, a w szczególności transparentne lub mocno reflektują jak lustro całe pomieszczenie powinieneś zlecić fotografowanie specjaliście. Jednym z najtrudniejszych są zdjęcia biżuterii to wyższa szkoła jazdy. Jeżeli Twój produkt jest inny czytaj dalej. 

2.1 przygotowanie produktu

Produkt musi być idealny. Bez skaz, wad fabrycznych, Jeżeli masz kilka modeli wybierz najbardziej okazały. Sprawdź, czy etykieta jest równo przyklejona i inne elementy “firmowe”. Czy opakowanie jest najlepszej jakości? Czy produkty w środku są najokazalsze? To one będą wizytówką Twojej firmy i jakości. Dobierz odpowiedni egzemplarz i przygotuj go do zdjęć czyszcząc ściereczką z mikrofibry z kurzu i  odcisków palców. A teraz do konkretów – Jak zrobić zdjęcia produktowe na białym tle w praktyce? Zaczynamy od aparatu:

2.2 Wybór i przygotowanie aparatu

Postaram się przygotować najtańszą opcję zakupu aparatu, którym mógłbyś fotografować przez najbliższy czas.
Marka – Canon (najpiękniejsze i wierniejsze kolory spośród wszystkich firm) To bardzo ważny aspekt, jakie zdjęcie dostajemy gotowe w aparacie. Marka Canon daje gwarancję.

Model: Canon 5D mark III (Lustrzanka).

To mój wybór dla Ciebie który będzie najlepszy. Gdzie kupić? Grupy ze sprzętem na Facebooku, a rzadziej na Allegro czy Olx. Polecam szukać na grupach facebookowych np.: “Giełda Sprzętu Fotograficznego Grupa publiczna · 38,2 tys. członków” 

Czy to jedyny wybór? NIE! Bliźniaczy model to Canon 6D. Tak naprawdę nada się każdy aparat cyfrowy z trybem manualnym(M) oraz wymienną optyką. Możesz taki aparat pożyczyć na weekend i wykonać swoje zdjęcia, nie musisz kupować. Jeżeli już masz inny aparat, świetnie wykorzystaj go.

2.3 Wybór obiektywu

Najtańszym i najlepszym obiektywem do zaproponowanego przeze mnie aparatu Canona jest obiektyw Canon EF 50 mm f/1.8. To Najtańsze minimum, którym w ogólny sposób wykonasz większość zdjęć produktów na białym tle na twoje potrzeby. 

Oczywiście idealnym wyborem byłby obiektyw o dłuższej ogniskowej np. 90 mm i trybem makro, ale one kosztują od 3000 zł za egzemplarz, a zaproponowana pięćdziesiątka kilkasetzłotych. Oczywiście każda marka posiada swoją tanią pięćdziesiątkę. Więc jeżeli masz starego Nikona zaopatrując się w odpowiedni dla Ciebie obiektyw dasz radę.

Na początek to wystarczy. Wystrzegaj się tanich obiektywów zmiennoogniskowych tzw. zoomów.

2.4 ustawienia studia i plan zdjęciowy

Gdzie fotografować? W białym pomieszczeniu bez okien z białą ścianą za plecami i zgaszonym światłem. Kolor pomieszczenia ma znaczenie, jego kształt ma znaczenie. Jeśli masz pomarańczowe ściany to Twój produkt również będzie barwił się na pomarańczowo i analogicznie z innym kolorami. Biały lub szary to idealne rozwiązanie. Jak zrobić ładne zdjęcia na białym tle?

Użyj namiotu bezcieniowego. To sześcienny namiot otwierany z przodu.  Najlepiej kupić w rozmiarze od 60 do 90 cm na dłuższy bok. 

UWAGA. Koniecznie kup arkusz białego bristolu i zamontuj go wewnątrz namiotu spinaczami. Tła używane w namiotach są do niczego. Bez tego nie osiągniesz nawet 20% efektu z poradnika. 

białe tło - oświetlnie

2.5 Lampy oświetleniowe i dyfuzor

W zależności co chcesz fotografować potrzebujesz 2 lub 4 lampy, wcześniej założyłem, że produkty są małe więc zostajemy przy dwóch. (Dodam jedynie, że używając 4 lamp oświetlasz produkt symetrycznie z czterech stron, 2 lampy bardziej od góry i 2 z frontu).

Jakie lampy? Błyskowe są trudniejsze w obsłudze i droższe więc wybieram dla Ciebie lampy światła ciągłego. 

Polecam kupić zestaw 2 lamp na statywach z softboxami 50 x 70 cm (4 żarówki o minimalnej mocy 100 W jedna). Czyli 2 lampy po 4 żarówki, to pozwoli Ci dobrze oświetlić produkt i tło. (jeżeli produkt jest duży to 4 takie). Koniecznie używaj softboxów, to da Ci bardziej rozproszone i neutralne światło. Odpowiednie rozmieszczenie lamp jest kluczem d tego, jak zrobić zdjęcia na białym tle. Symetria jest ważna, nie chcesz, aby zdjęcie było z jednej strony jaśniejsze, tak? 

Zobacz jak to wygląda: 

2.6 Akcesoria

Co więcej, potrzebujesz? Karta pamięci, bateria do aparatu, ale to oczywiste. Potrzebujesz statywu fotograficznego. Jakiego? Stabilnego! Jeżeli nie musisz, nie kupuj plastikowego. Najtańszy metalowy np. firmy Camrock.

3. Fotografowanie produktów na białym tle

Jak zrobić zdjęcie produktu na białym tle w praktyce? Teraz opowiem jak skonfigurować aparat i oświetlenie do uzyskania zamierzonego efektu.

Konfiguracja Aparatu. Aparat z obiektywem stawiasz na statywie i wybierasz:

 • Tryb M (manualny) 100% ręczny, aby mieć pełną kontrolę nad parametrami.
 • Wartość ISO ustaw wstępnie na 100 
 • Czas naświetlania 1/160s
 • Przysłona F/8 (Zawsze byłem przeciwnikiem podawania na sztywno parametrów, bo to zależy od ilości światła, ale chcę tutaj zaznaczyć, że przy tej wartości przysłony większość obiektywów uzyska najlepszą rozdzielczość i jakość zdjęć.
 • Wyzwalanie migawki z 2-sekundowym opóźnieniem
 • Balans bieli (ręczny) WB 5500K. Wybieramy wartość 5500 kelwinów (da Ci to najbardziej naturalny kolor). Jeżeli uznasz, że kolory powinny być inne zmień tę wartość o +/- 500 według swojego gustu.
 • Format zdjęć: RAW + JPG

Jeżeli przy tych parametrach po wykonaniu zdjęcia obraz jest za ciemny możesz: 

 1. Nieznacznie zwiększyć ISO z 100 do np. 400,800 etc. Nigdy nie przekraczaj 1600
 2. Skrócić czas naświetlania do np. 1/50s, wtedy bądź wyczulony na drgania, zmiana tego parametru może sprawić, że zdjęcie będzie nieostre.
 3. Zmienić wartość przysłony np. na F/5.6 (ale stracisz głębię ostrości, jeżeli produkt nie jest za głęboki – nic się nie stanie)
 4. Możesz zbliżyć lampy bliżej produktu, po zbliżeniu zobacz czy nie powstają przepalenia i czy nie pojawiają się bliki świetlne na produkcie. Taki zabieg jest ryzykowny i powinien być ostatecznością. Zadbanie o równomierne oświetlenie produktu i tła jest kluczowe.

3.1 Plan zdjęciowy: Jak zrobić zdjęcia na białym tle

Po rozłożeniu namiotu i zamontowaniu arkuszu białego bristolu wkładasz produkt. Sprawdzasz, czy bristol jest symetryczne i równomiernie naprężony. 
Lampy ustawiasz po bokach pod kątem 45 stopni. Mają częściowo oświetlać tło i produkt. To wstępne ustawienie. Jeżeli Twój produkt wymaga modyfikacji to robisz to i testujesz. Może ustawienie lamp bardziej po bokach da lepszy efekt (czarne strzałki na grafice poniżej). Sprawdź. Na początek ustawiłbym lampy około 100 cm od namiotu i eksperymentował z ich położeniem. Im dalej od namiotu tym światło bardziej rozproszone – co da równomierne oświetlenie, ale tracimy wtedy na jasności (jakości) zdjęcia. Znajdź kompromis w robieniu zdjęć na białym tle. Wszystkie zdjęcia kosmetyków na mojej stronie wykonałem właśnie z takim ustawieniem. 

Odległość aparatu od fotografowanego obiektu. Nie zbliżaj się zbyt blisko. Wtedy obiektyw będzie miał problemy ze złapaniem ostrości, a obszar ostrości obrazu będzie mniejszy). Zakładam, że fotografując kubek aparat powinien być 50-60cm od niego. W praktyce kubek powinien zajmować 25-35% środkowego kadru (zbliżysz to w postprodukcji).

jak ustawić lampy do fotografowania produktów na białym tle - setup świateł
Jak zrobić białe tło na zdjęciu

4 Retusz i obróbka zdjęć

Temat ogromny na całkiem osobny i obszerny artykuł. W skrócie napisze co powinieneś zrobić nie opisując narzędzia i akcji:

 • Ustawienie balansu bieli
 • Wyostrzanie zdjęcia
 • Nasycenie koloru
 • Zwiększenie kontrastu 
 • Rozjaśnienie tła
 • Zwiększenie przejrzystości
 • Usunięcie niedoskonałości (pyłki, kurz, wady etykiety)
 • Ostatecznie wycięcie tła

Zobacz artykuł jak retuszować zdjęcia na potrzeby sprzedaży w internecie

zdjęcie na białym tle retusz
Surowe zdjęcie z aparatu - Należy rozjaśnić tło, aby nadawało się na aukcje.

5. Czy warto robić zdjęcia na białym tle samemu?

Oczywiście, jeżeli masz dużo czasu, podstawy fotograficzne, kurs grafika, kupiłeś już sprzęt, lub sytuacja zmusiła Cię do zajmowania się tym tematem. Po prostu będzie Cię to kosztowało dużo czasu i nerwów bez gwarancji oszałamiającego efektu – ale da się! Szybciej i taniej jest wysłać produkty do fotografa i mieć gotowe zdjęcia po kilku dniach. Policzmy to!

Tabela opłacalności w wariancie amatora, który musi się wszystkiego uczyć sam z internetu i drugi wariant w przypadku grafika osoby, która ma doświadczenie w retuszu zdjęć:

Liczba zdjęćKoszt sprzętu + czas zakupówFotografowanie + RetuszKurs retuszu i fotografowaniaKoszt za 1 zdjęcieCałkowity czas
Amator503725zł + tydzień czasu4h + 8h5h + 5h74,5zł9 dni
Grafik503725zł + tydzień czasu4h + 2h0h + 5h74,5zł8 dni

Tak to wygląda przy pierwszym zleceniu przy 50 zdjęciach. Jak widzisz nawet jak masz jakieś podstawy to skompletowanie sprzętu, nauka fotografii, eksperymenty ze światłem zajmują w sumie 7 dni roboczych, a koszt za pojedyncze zdjęcie to 74,5 zł. 

Zobaczmy, co kiedy chcesz otworzyć sklep z większą ilością produktów przykładowo 35 produktów po 4 zdjęcia każdy to daje nam 140 zdjęć do wykonania i retuszu.

Liczba zdjęćKoszt sprzętu + czas zakupówFotografowanie + RetuszKurs retuszu i fotografowaniaKoszt za 1 zdjęcieCałkowity czas
Amator1403725 zł + 7 dni12h + 12h5h + 5h26,56zł11 dni

W tym wariacie po tygodniowym kupieniu sprzętu, po kilku dniowym kursie i finalnie fotografowaniu i retuszowaniu przez trzy dni otrzymujesz kwotę 26,5 zł w 11 dni. Cena wydaję się już być atrakcyjniejsza, ale poświęcony czas i poziom zaangażowania odstrasza. Teraz wiesz, jak zrobić zdjęcia na białym tle, ale czy Ci się to opłaci robiąc to samemu? Ile kosztuje sesja u zawodowca?

6. Koszty zlecenia zdjęć fotografowi

W przypadku zdjęć na białym tle w ilości:

50 zdjęć – 15 zł/szt. brutto = 750 zł koszt całkowity. 

140 zdjęć – 10 zł/szt. brutto = 1400 zł koszt całkowity. 

500 zdjęć – 8 zł/szt. brutto = 4000 zł – Zobacz tyle kosztowało Cię kupienie sprzętu, a w tej cenie masz wykonanie profesjonalnych zdjęć do naprawdę dużego sklepu internetowego.

7 . Podsumowanie - Jak i czy zrobić zdjęcia na białym tle samemu, a może to zlecić?

Jeżeli wiesz, że będziecie mieć dużo produktów i będziecie robić zdjęcia regularnie to wtedy warto rozważyć robienie tego samemu. Pomimo początkowych kosztów i wydłużonego czasu realizacji. Jeżeli musisz wykonać mniej niż kilkaset zdjęć np. 100-200 to lepiej zlecić to fotografowi. Znam branżę od poszewki, dlatego proponuję ci najekonomiczniejsze rozwiązanie.  Osobiście uważam, że lepszy efekt dla firmy przyniesiesz zajmując się promowaniem i reklamowaniem, a pozostałe rzeczy, możesz zlecić np. mi – sprawdź , cennik fotografii produktowej.

Jako sekret powiem Ci, że część zdjęć, które wykonuje zlecam firmom zewnętrznym do retuszu. Kiedyś dla mnie nie do pomyślenia. Teraz to część biznesu i wolę polegać na kimś, kto zrobi to równie dobrze lub szybciej niż ja. W tym czasie wykonam kolejne zdjęcia, a żmudny retusz wykona ktoś inny. Jak zrobić zdjęcia na białym tle? W ogóle! Przy małej ilości zleć to zawodowemu fotografowi.

Dziękuję za uwagę. Podobał Ci się artykuł? Napisz komentarz lub pochwal się w zdjęciami wykonami na białym tle.

Jeżeli masz, jakiekolwiek pytanie wiązane z fotografią zadaj je poniżej lub w wiadomości prywatnej do mnie biuro@dawidrojek.com (zawsze odpisuję). 

Pozdrawiam
Dawid.

Napisz komentarz

5/5 - (2 votes)