You are currently viewing Jak robić dobre zdjęcia – 21 wskazówek dla wszystkich

Jak robić dobre zdjęcia – 21 wskazówek dla wszystkich

Jak robić dobre zdjęcia każdym aparatem? Niezależnie od tego czy to telefon czy profesjonalny sprzęt za 15 000 reguły fotografowania są identyczne. W tym artykule zwrócę uwagę na najważniejsze elementy w dobrej fotografii w wielu dziedzinach pejzażu, portretu czy fotografii produktowej – np. jak wykonać dobre zdjęcia telefonem na allegro.

Jak robić dobre zdjęcia w każdych warunkach

Czy, aby na pewno się da? W 90% tak! W pozostałych można sobie pomóc. Dysponując zewnętrzną lampą błyskową lub statywem. Musimy przyjąć pewne założenie, aby omówić konkrety. Przykładowo w portrecie kiedy warunki nie są sprzyjające (ostre światło, deszcz, niewspółpracująca osoba) możemy zmienić miejsce fotografowania, znaleźć plan zdjęciowy oświetlony równomiernie np. cień lub zrobić przerwę w sesji, wejść pod drzewo, użyć blendy, błysnąć umiejętnie lampą błyskową, etc. Czy zawsze warto wymuszać warunki? To zależy, osobiście lubię błyskać, mam wtedy większą kontrolę.  W fotografii produktowej mamy 100% kontroli nad światłem, tutaj jedynie w razie niezadowolenia zmieniamy oświetlenie. Spróbuj kilka razy dostosować się do warunków, a czasami je zmieniać, przetestuj to.

Dobre zdjęcia w prostych 21 krokach:

Światło

Fotografia opiera się głównie na świetle. Jest naturalne i sztuczne (np.błyskowe). Jeżeli korzystamy z naturalnego źródła światła godzina będzie nam determinowała czas fotografowania. Najciekawsza jest złota godzina, to czas godzinę przed zachodem i chwilkę tuż po. Wtedy promienie światła są miękkie ciepłe i przyjemne. Przetestuj to!

 Najbardziej bezpieczną porą na zdjęcia np. portretowe są pochmurne dni. Warstwa chmur tworzy naturalny dyfuzor i skóra wygląda naturalnie, pod oczami niema ostrych cieni, modele nie mrużą oczu. Nie mniej ulice miast wyglądają bardzo płasko brakuje cieni i charakteru zdjęcia. Na takie zdjęcia możesz przyjść o zachodzie słońca lub o wschodzie. Tak jak widzisz każdy szuka czegoś innego w fotografii. Eksperymentuj i fotografuj nawet w deszczu, szukaj refleksów w kałużach itp..

Przy użyciu światła błyskowego w dzień lub w noc zyskujesz większą kontrole nad kreowaniem obrazu, nie bierzesz tego co zastałeś tylko dodaj charakteru zdjęciom.

Jak robić dobre zdjęcia - kadr i kompozycja

Temat na całą książkę. Jeżeli opanujesz kompozycje kadru, to robiąc zdjęcia nawet telefonem będą one interesujące i ciekawe. Co mogę Ci polecić, aby szybko i dobrze robić zdjęcia? Regułę trój podziału to XVI wieczna zasada budowania kompozycji. Zobacz obraz:

jak robić dobre zdjecia zasady kompozycji w fotografii reguła trój podziału

2 linie poziome i dwie pionowe tworzą mocne punkty obrazu – TO W NICH UMIESZCZAJ FOTOGRAFOWANY OBIEKT. Może on zajmować 1,2,3 lub 4 punkty, wedle uznania.

Jak robić dobre zdjęcia portretowe? W portrecie poziomym umieść fotografowaną osobę z jednej strony kadru np. z lewej a pozostałe dwa mocne punkty z prawej zostaw wolne. Ta wolna przestrzeń stworzy miejsce do oddechu, a jeżeli fotografowana osoba patrzy w którąś stronę to przed twarzą powinno być wolne miejsce. Posługując się przykładem powyższym osoba będzie patrzyła na prawo w stronę pozostawionego miejsca.

W pejzażu wykorzystamy linie poziome do umieszczania na nich linii horyzontu. Albo na dolnej albo na górnej linii w zależności czy niebo czy „podłoże”  ma więcej interesujących obiektów np. chmur lub ludzi chodzących po ulicach. Wybór należy do ciebie czego pokażesz więcej.

Najczęstsze błędy:
Kompozycja centralna – kazda osoba jest w centrum kadru
– horyzon na środku kadru

Zobacz krótki film który pokaże CI różne wariacje kompozycji:

Brak konfliktów w tle

Aby, robić dobre zdjęcia nie mogą posiadać one żadnych konfliktów. Z głowy nie mogą wyrastać drzewa czy słupy elektryczne. Tym bardziej rogi z jelenia powieszonego na ścianie. To częsty błąd początkujących, którzy nie zwracają co jest za fotografowanymi osobami tylko skupiają się na obiekcie.

Ciasne kadry

Nie bój się i sfotografuj dany obiekt bardzo ciasno lub pokaż jego fragment. Nie zdradzaj wszystkiego od razu. Fotografując ludzi może to być sama twarz lub fragment ciała, Przy pejzażach, zamiast pokazywać plan totalny wybierz określony fragment rzeczywistości i wpraw widza w konsternację. Niech się zastanawia skąd pochodzi to okno czy ten kot chodzący po dachu. W obecnych czasach brakuje tajemnicy w fotografii.

Szerokie kadry

Jak robić szerokie dobre zdjęcia? Przed chwilą zachęcałem Cię do wąskich kadrów a teraz proponuję Ci dla odmiany zrobić bardzo szerokie ujęcia. Często takie zdjęcia w kinematografii nazywają się planem totalnym i są pokazywane na początku filmu, aby zaznajomić widza z miejscem. Wykorzystaj ten zabieg i budując relację np. z uroczystości rodzinnej pokaż cały ogród i dom jak zdjęcie pierwsze w Twoim reportażu. Nie nadużywaj tych kadrów.

Jak robić dobre zdjęcia. Jaki aparat?

Jeżeli chcesz wydać kilka tysięcy na aparat zamiast użyć taniej lustrzanki kup używany aparat bezlusterkowy np. sony z serii Alfa 6000. Większość firm wycofała się z rozwijania i produkowania lustrzanek to przestarzała technologia. Postaw na mniejsze i szybsze aparaty. Nowa technologia oznacza nowe rozwiązania, ale w przystępnej formie i cenie dla wszystkich. Pomocną opcją jest śledzenie oka. W technologii lustrzanej musiałem wykonać czasem 6-7 zdjęć aby 1 było perfekcyjnie ostre w bezusterkowych na 1000 1-2 są nieostre i to z mojej winy. Za tą samą cenę masz o 300 razy lepsze narzędzie Lumix, Sony czy olympus mają dobre i tanie modele. Ominą Cię lata frustracji.

obiektyw

Na początku drogi zapewne kupisz obiektyw z zoomem. W tanich lustrzankach to był standard, te zoomy nie były najlepsze(ciemne i wadliwe), dlatego każdy polecał obiektywy stało ogniskowe np. 50 mm f.14 które miały bardzo dużą przepuszczalność światła, dawały piękne rozmycie drugiego planu. Niestety wiązało się to z kupieniem kilku ogniskowych czyli koszt x3.Jeżeli wybierzesz aparat bezlusterkowy to bez problemu będziesz mógł wybrać zoom. Zoomy produktowe dla tej technologii są w małym stopniu obarczone wadami. Powiedział bym że mają 90% mniej wad niż zoomy przeznaczone dla lustrzanek. Możesz zakupić zooma z pełnym zakresem ogniskowych o świetle 2.8 i to powoli CI na dosłownie wszystko. Tutaj przegląd tanich obiektywów na początek:

Głębia ostrości

To tak naprawdę jedyny parametr o którym decyduje obecnie fotograf. Zmiana wartości przysłony z np. f1.4 na f/16 zmienia głębie ostrości obiektów na zdjęciu. Czyli fotografując osobę decydujesz czy tło za nią jest rozmyte czy widoczne. Pozostałe parametry jak odpowiednia jasność zdjęcia ustalana jest automatycznie przez aparat. Takie rozwiązanie jest wygodne w reportażu, wycieczkach i zdjęciach codziennych. Ten tryb w Aparatach np. Canon nazywa się AV w Sony A(apreture – przysłona). Jedynie używając dodatkowego pokrętła sprawiasz że obraz jest ciemniejszy lub jaśniejszy. Do pełnej kontroli ekspozycji zawsze używamy trybu M np. podczas zdjęć z długim czasem ekspozycji). W momencie kiedy się uczysz używaj zawsze M, kiedy robisz reportaż używaj A.

Unikaj dystorsji

Ahhh… te krzywe linie horyzontu i ścian budynku. Jeżeli już fotografujesz wiesz, o czym mówię. Nikt tego nie lubi. Horyzont zawsze powinien być perfekcyjnie prosty, tak jak go widzimy na żywo. Jeżeli przekrzywiasz horyzont celowo, myśląc, że doda to dynamiki zdjęciu – przestań. Jeżeli Twój obiektyw generuje obrazy z dystorsją użyj prostych narzędzi w programie do obróbki zdjęć, aby to naprostować.

Deszcz i chmury to wróg? - Jak robić dobre zdjęcia

Dla zamkniętych umysłów i leniwych ludzi –  tak. Rusz się z domu i obudź kreatywność. Wystarczy że zrobisz coś innego niż inni i otrzymasz oryginalne nie powtarzalne zdjęcia. Smugi deszczy, skapująca woda i kałuże z refleksami mogą przyczynić się w niewymierny sposób do Twojego fotograficznego rozwoju. Skorzystaj z tej okazji i naucz się robić dobre zdjęcia.

Statyw i filtry ND

I płynnie przechodząc do długich czasów ekspozycji. Proponuję Ci zakup statywu i wyruszenie na nocne fotografowania miasta. To wspaniała przygoda. Smugi rozmytych świateł, światła lamp latarni przybierają magiczne kształty. Oczywiście możesz używać długiego czasu naświetlania również w dzień. Będziesz potrzebować filtra ND. To film z bardzo czarną powłoką, która ograniczy ilość podanego światła na matryce. Bez filtra każde zdjęcia wyszłoby w 100% białe. Dzięki takiemu filtrowi sfotografujesz tych chmury w dzień czy aut. Stworzysz kreatywną i pełną dynamiki tonalnej fotografię.

Retusz zdjęć

Jak dużo retuszu wkładać w zdjęcia? Czy zawsze warto spędzać 5 minut nad jednym zdjęciem? Nie zawsze! Kiedy zdjęcie będzie sprzedawane to tak, kiedy będzie drukowane owszem, ale kiedy jest to prosta pamiątka z wakacji i obejrzysz ją jeden raz za 5 lat to nie warto tracić czasu. W zależności od typu zdjęć retusz się rozróżnia. W przypadku portretów zastosujemy np. separyzację częstotliwościową do profesjonalnego uzyskania faktury skóry, a w zdjęciach krajobrazowych wyrównamy do perfekcji wszystkie dystorsje. Jest jednak sposób obróbki uniwersalny dla każdego zdjęcia. Jest to zwieszenie ostrości, przejrzystości, kontrastu i koloru. Dosłownie o kilka punktów. Zawsze pierwszym krokiem jest pozbycie się wad optycznych na zdjęciu: typu koma, aberracja chromatyczna czy winieta. Stosując się do tych wskazówek nauczysz się robić dobre zdjęcia.

Nie przesadzaj z winietą

Winieta do wada optyczna obiektywu za najniższych wartościach np.  1.4 jest widoczna i jest to naturalne dodawanie jej przesadnie w programie do post produkcji zdjęć nie jest najlepszym zabiegiem. To widać gołym okiem i budzi niepewność. Odbiorą czuje, że zdjęcie nie jest na tytle dobre samo z siebie, że potrzebowało specjalnego retuszu – porzuć tę drogę i rozwijaj umiejętności fotograficzne. Możesz dodać winiety, ale tylko w kilku procentach z wyczuciem.

Jak robić dobre zdjęcia: Techniki fotografowania

Stosuj różne techniki fotografowania. Ucz się etapami i skupiaj się na jednej przez jakiś czas. Jeżeli zakupisz statyw fotografuj z nim w dzień i w nocy używaj ekstremalnie krótkich i długich czasów naświetlania. Kiedy to opanujesz i początkowy zachwyt opadnie znajdź kolejną technikę fotografowania (np. Macro) i rozwijaj się. Dzięki temu nauczysz się robić lepiej zdjęcia. Nie próbuj robić wszystkiego na raz.

HDR

To popularna technika od wielu lat, trochę nadużywana przez początkujących. Polegała na sfotografowaniu danej scenerii z różnym stopniem naświetlenia. Najprostszym HDRem jest połączenie 2 zdjęć: jednego z ekspozycją na pejzaż, a drugim ciemniejszym z ekspozycją na niebo i późniejszym wymieszaniu tych obrazów w programie graficznym. Obecne telefony używają tej funkcji automatycznie. Za pomocą algorytmów same przyciemniają jasne partie (niebo), a rozjaśniają ciemne partie (ciemny las).

Długi czas naświetlania

Wspaniała technika fotografowania. Absolutny „must have” dla każdego amatora fotografii, który chce robić lepsze zdjęcia. Potrzebujemy aparatu z trybem M (nawet telefon) statywu i ruchomych elementów. Popularnym przykładem jest most z widokiem na drogę. Ustaw aparat na statywie i skomponuj ciekawy miejski pejzaż, żeby pasy świateł pięknie tańczyły w kadrze. Ustaw najmniejsze możliwe ISO np. 100 i największą przysłonę, jaką możesz wybrać np. 22 lub 32. Ostatnim krokiem jest dobranie odpowiedniego czasu naświetlania. Fotografując po zachodzie słońca możesz zacząć od 1 sekundy i wydłużać czas as do kilku obserwując czy zdjęcie nie jest za jasne.

Macro

Niejednokrotnie widziałeś/as zachwycające zdjęcia macro i pewnie chcesz zrobić podobne. Wspaniała myśl. Jak robić dobre zdjęcia macro? Wszystko po kolei. Najprościej wyposażyć się w obiektyw z funkcją Macro. Jeżeli go nie masz możesz kupić pierścień odwrotnego mocowania. Dodatkowymi elementami, które Ci pomogą są pierścienie macro. Zacznij od fotografowania zbliżeń faktur np. liści czy monet, a potem zainteresuj się innymi obiektami np. żywymi.

Odwagi !!!

Sprawdzimy postęp bierze się z negacji. Jeżeli bałeś się fotografować np. ludzi znajdź sposób jak się przełamać. Jeżeli masz pomysł to go zrealizuj. Podejdź do osoby i zapytaj jej, czy możesz zrobić zdjęcie lub po prostu zrób je i się uśmiechnij. Wstań o 5 rano i fotografuj wschód słońca we mgle, rob zdjęcia w nowych miejscach i o niestandardowych porach. Wychodź w nocy, stój na pasach pełnych ludzi, idź na targ. To sposób na to jak robić lepsze zdjęcia.

Szkolenia

Rozwijaj się za pomocą innych. Jak robić dobre zdjęcia? Korzystać z doświadczenia innych! Zamiast sam wynajdować koło na nowo, możesz przyśpieszyć swój rozwój o lata pochłaniając wiedzę od dobrych nauczycieli. Znajdź grupy na FB gdzie ludzie wzajemnie się motywują i sobie pomagają. Nie szukaj grup i rozmów o sprzęcie tylko o wizjach i sposobach fotografowania czarna skrzynka na Twojej szyi jest wystarczająca. Rozwijaj wiedze na szkoleniach.

Dobre zdjęcia bez profesjonalnego sprzętu?

Jaki masz budżet? Co chcesz fotografować? To dwa kluczowe pytania. Proponuję wyposażyć się w dobry telefon lub przeciętnego bezlusterkowca i zacząć swoją przygodę. Narzędzie jest istotne, ale nie najważniejsze. Aparat jedynie powinien nam pozwalać na to, co chcemy zrobić. Wizja stworzenia zdjęcia powinna być w głowie. Nic co jest wartościową fotografią nie zostało stworzone przypadkowo. Te zdjęcia zostały wyczekane, wypracowane. Postaw na rozwój wiedzy, a nie sprzętu. Ok, kupisz droższy obiektyw, zdjęcia będą miały bardziej rozmyte tło, będą ostrzejsze, ale co z tego? Jeżeli nadal będą tak samo nudne! 

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Czy naprawdę się da? Oczywiście. Powstało wiele książek o fotografowaniu tylko samym telefonem. Są konkury dedykowane telefonom. Nie bagatelizuj tego. Kup prosty statyw i możesz wszystko. Kompozycja i światło o których pisałem powyżej są kluczowe. Pomysł na zdjęcie jest ważniejszy niż jego wykonanie w tym przypadku i początkowym etapie rozwoju. Tylko przemyślane i zamierzone działania przyniosą nam określony skutek. 

  1. Ucz się komponować ciekawe kadry.
  2. Szukaj ciekawych tematów, ludzie, wydarzenia natura, co lubisz.
  3. Fotografuj o najlepszych porach – złota godzina – golden hour.
  4. Nie używaj filtrów w telefonie i polepszaczy obrazu.
  5.  Nie wykonuj zdjęć na szerokim kącie lub kilkunastokrotnym zbliżeniu  – stracisz jakość obrazu.
  6. Ustaw sobie siatkę na ekranie telefonu.
  7. Początkowo fotografuj przy dobrym świetle.
  8. Nauczy się korzystać z trybu profesjonalnego – gdzie masz pełną kontrolę nad zdjęciem.

Aplikacje do retuszu zdjęć na telefonie

Jest jeden lider którego polecam z całego serca prosta darmowa aplikacja do retuszu zdjęć na teflonie.

Snapseed – Genialna aplikacja do retuszu zdjęć na urządzeniach mobilnych. Jest prosta i intuicyjna. Mnogość opcji i płynność użytku zdecydowanie przemawia na plus.

Link do pobrania

Adobe Lightroom: Photo Editor – Klasyczny edytor zdjęć znany z komputerowej wersji, ale płatnej. Ku mojemu zaskoczeniu Firma Adobe stworzyła prostą i mobilną wersję swojego programu do obróbki zdjęć w telefonie. Teraz jest darmowa, ale za jakiś czas może się to zmienić.

Dobre Telefony do robienia zdjęć

Jest serwis, który bada aparaty i telefony pod względem jakości zdjęć i zastosowanej optyki. Nie interesują ich procesory i pojemność a same zdjęcia. Takim serwisem jest dxomark.com. poniżej zrzut ekranu z lista najlepszych telefonów do robienia zdjęć. Dowiesz się z niej jak robić dobre zdjęcia telefonem.

jak robić lepsze zdjęcia telefonem - lista najlepszych telefonów do robienia zdjęć mobilnie

Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram

Wiele firm korzysta z instagrama i przyciąga Cię swoimi zdjęciami produktowymi do siebie. Przychodzisz do restauracji, do salonu i kupujesz produkt lub usługę tylko na podstawie zdjęć. Zatem jak robić dobre zdjęcie na instagram? Typowym instagramowym zdjęciem jest zdjęcie od góry. W kwadratowym kadrze widoczne są częściowe elementy. Produkty nie są pokazywane w całości, tylko fragmentami budując pewne niedopowiedzenia i tworząc swoistą estetykę.

Instrukcja jak robić dobre zdjęcia na Instagram:

  1. Znajdź dobrze oświetloną powierzchnię np. stolik przy oknie
  2. Umieść fotografowany obiekty na stoliku np. zegarek na pasku
  3. Zakomponuj dodatkowe elementy, bo bokach zegarka np. opakowanie, kwiat, elementy, które masz pod ręką.
  4. Wykonaj kilka kadrów od góry.
  5. Wyretuszuj zdjęcie w programie Snapseed

Pytanie za 100 punktów. Odpowiem szybko i konkretnie. Dobrze oświetl produkt i przedstaw go w elegancko sposób.

1. Oświetlenie produktu możemy z obu stron lub z jednej strony, lub od przodu np. okno za plcami fotografa. Może być ono sztuczne lub naturalne.

  1. Jednolite tło. Może to być jakiś karton, kawałek ściany, materiał firanka, karton cokolwiek, co nie będzie rozpraszało uwagi od fotografowanego produktu. Jeżeli chcesz sfotografować np. laptopa i wystawić go na allegro to umieść go na kilku kartkach papieru i sfotografuj w różnych pozycjach.
  2. W tym wariancie możesz zaprezentować produkt w jego naturalnym środowisku. Jest to wariant dodatkowy po zdjęciach produktowych na białym tle. Trzymając się przykładu laptopa sfotografuj laptopa, którego ktoś używa i się dobrze bawi, pokaż zadowolenie podczas korzystania z tego produktu. To świetny punkt odwzorowania skali.

Jak robić ładne zdjęcia rodzinie?

Jeżeli założyłeś rodzinę i zastanawiasz się jak robić dobre zdjęcia dzieci i rodziny to Ci pomogę.

Kwestią kluczową będą emocje i sytuacja, w której fotografujesz. Trudno złapać idealne ujęcie przy ruchliwym dziecku.

  1. Fotografuj swoją rodzinę podczas sytuacji codziennych, w których nie będą musieli pozować i grać na Twoje życzenie poczują się swobodniej układając klocki czy przytulając się do siebie bez patrzenia w obiektyw.
  2. Kolejnym krokiem, w którym również unikasz pozowania jest zabawienie naszej rodziny. Wymysł jakaś mała dynamiczną grę i fotografuj ich podczas tych czynności.
  3. Jeżeli musisz już pozować ludzi do zdjęć to rób to w miejscu, które lubią i w czasie, w którym mają na to ochotę. Rób to krótko i przyjemnie. Np. kiedy Twoja partnerka nie lubi jak ją fotografujesz to możesz ją rozśmieszyć i zrobić wtedy 3-4 zdjęcia, potem znowu za jakiś czas. Nie nadużywaj tego, że masz aparat, nie strasz nim.

 

5/5 - (1 vote)